Daha iyi bir deneyim için lütfen tarayıcınızı CHROME, FIREFOX, OPERA veya Internet Explorer olarak değiştirin.

Paket Alımı

Yapde’de yer alan Paketler sayfasındaki paketlerden yapılan alımlarda ücret ödemesi otomatik gerçekleşir.

Paket bedeli ödendikten sonra 24 saat içinde vazgeçme veya ilanın ilan verme kurallarına uygun olmaması durumunda ilan bedeli iade edilir.

Güvenli Ödeme ile Alım

Aşağıdaki süreçler, Güvenli Ödeme ile Yapde’den satın alınan ürün ve hizmet ile ilgilidir. Güvenli Ödeme’nin bulunmadığı ilanları kapsamaz.

Ürün Teslimat Süreci

Ürünü satın almadan önce; satıcıyla iletişime geçerek kargo bilgilerine ulaşabilirsiniz. Satıcının tercih ettiği kargo firmaları için kargo ücretini, ilgili firmaların kendi web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Ürünü satın aldıktan sonra; satıcı ilanda belirttiği süre içinde ürünü kargoya verir. Satıcı kargoyu ilanda belirlenen süre içinde girmez ve bilgileri göndermezse, ek 24 saat süre daha verilir. Verilen ek süre içinde de kargo verilmediği takdirde işlem iptal edilecek ve ödeme hesabınıza geri aktarılacaktır.

Kargo elinize ulaştıktan sonra; ürünün ilanda belirtildiği gibi olup olmadığını kontrol ediniz. Herhangi bir problem yoksa, Yapde ile iletişime geçip alışverişe onay vererek Güvenli Ödeme’de tutulan ücretin satıcıya aktarılmasını onaylamış olursunuz.

Satıcı kargo bilgisi verdikten sonra size verilen süre içinde (4 iş günü) herhangi bir işlem yapmazsanız, ürünün tutarı otomatik olarak satıcıya aktarılacaktır. Bu süre içinde kargo elinize ulaşmazsa, otomatik para aktarımını engellemek için Yapde ile iletişime geçerek onayı erteleyebilirsiniz.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik uyarınca ürün elinize ulaştıktan sonra 14 gün içinde satıcıya bildirimde bulunarak cayma hakkınızı kullanabilirsiniz.

Kargoda oluşabilecek her türlü işlem ve masraftan satıcı sorumludur. Yapde sadece onaylama işlemlerine göre Güvenli Ödeme’yi sağlar.

Ayrıca ilan sayfasındaki yorum ve değerlendirmede bulunarak diğer kullanıcılara fikir verebilirsiniz.

Ürün İade Süreci

Güvenli Ödeme ile satın aldığınız ürünlerde, kargodan teslim aldıktan sonra ilanda belirtilen özellikleri taşımayan veya arızalı ürünlerde Yapde ile iletişime geçerek ödemeyi ertelemeyi talep edebilir ve satıcı ile iletişime geçerek sorunu çözebilirsiniz.

Veya Güvenli Ödeme süreçleri kapsamında 4 iş günü içerisinde sistem üzerinden bildirimde bulunduktan sonra ürünü “karşı(satıcı) ödeme” olarak kargoya vererek iade edebilirsiniz.

Nedensiz iade talepleriniz için yukarıda belirtilen Güvenli Ödeme süreçleri dışında, yasal cayma hakkınız ile de iade yapabilirsiniz.

Güvenli Ödeme süreçleri kapsamında iade ettiğiniz ürünleriniz için ödeme iadeniz, en geç 3 iş günü içinde gerçekleştirilecektir.

İade edilen ürünlerden Yapde, satıcıdan herhangi bir masraf almaz. Ancak satıcı kargo masraflarından sorumludur.

Profesyonel Hizmet Alım Süreci

Profesyonel Hizmet almadan önce; işin yeri ve zamanı için Yapde ile iletişime geçilmelidir. Ardından iki taraf için uygun bir zaman belirlendikten sonra satın alma sürecine geçilir.

Satın alma işlemi; belirlenen uygun vaktin ayarlanmasının ardından Yapde Ekibi’nin yönlendirmeleri doğrultusunda aynı ilan sayfasında yer alacak olan sepete ekleme ve alışverişi tamamlama işlemiyle son bulur.

Hizmetin tamamlamasının ardından, Yapde ile iletişime geçilip alışveriş iki tarafın onayıyla Güvenli Ödeme gerçekleşir. Ücret, 1 iş günü içerisinde ustanın hesabına aktarılır.

Profesyonel Hizmet İptal Süreci

Güvenli Ödeme ile satın aldığınız hizmetlerde, işe başlama tarihinden 3 gün önce iptal edilmesi gerekmektedir. Hizmet verenlerin iş bitiminden sonra iki tarafın da onayıyla ödeme gerçekleşmektedir. Bu onayların ardından, iki tarafından karşılıklı rızası olmadığı sürece herhangi bir iade gerçekleşmez.

Eğer alışveriş hizmet alan tarafından onaylanmadıysa, Profesyonel Hizmet veren tarafın Güvenli Ödeme’ye kayıt olmadan önce verdiği garanti taahhüdünü nedeniyle hizmet alan tarafın işini tamamlamak zorundadır. Aksi halde ücret hizmet verene aktarılmaz.

Eğer hizmet veren keyfi veya art niyet nedeniyle onay vermiyorsa, hizmet verenin belgeli (fotoğraf, yazılı ifade vb. ) olarak Yapde’ye başvurması ve şirketimizin hukuk bölümünün kötü niyetin olduğuna kanaat getirmesiyle ücret satıcıya aktarılacaktır.

Kötü Niyet Olarak Algılanacak Davranışlar

Aşağıdaki işlemler alıcılar için kötü niyet olarak kabul edilecektir. Kötü niyetli alıcıların üyelikleri süreli olarak dondurulabilir veya sonlandırılabilir:

  • Satıcıların ürünlerini alıp devamlı olarak gerekçesiz iade etmek
  • İlanında “Kargo Ücretini Alıcı Öder” olarak belirten ve bu şekilde gönderilen kargoyu teslim almamak ve satıcıyı zarara uğratmak
  • Ürüne bilerek/isteyerek zarar vermek (Satıcının bunu kanıtlaması gerekmektedir)
  • Yüksek tutardaki bir kargo ücretini ve ürünü, satıcının beyanına karşın kabul etmek ve sonrasında kargo ücretini ödememek
  • Tamamlanan alışverişe gerekçe göstermeden onay vermemek. (Hizmet alanın hizmeti alamadığına dair kanıt göstermesi gerekmektedir.)
Top